Uroczysty Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną po raz czwarty [FOTO, WIDEO] Reportaż, relacja, wywiad - HEJ.MIELEC.PL - wiadomości z Mielca i regionu: reportaże, wywiady, obszerne relacje / Miasto i Powiat / Reportaż, relacja, wywiad
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Reportaż, relacja, wywiad

Tradycyjny przemarsz ulicami miasta, wypuszczenie pomarańczowych balonów oraz występy artystyczne – w taki sposób uczczono Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To wydarzenie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mielcu.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest oficjalnie 5 maja, jednak przez cały miesiąc w Polsce odbywają się wydarzenia z nim związane. W Mielcu obchody te odbyły się 23 maja i po raz czwarty przybrały uroczystą formę. Tradycyjnie placówki zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mielcu, a także samorządowcy, urzędnicy, uczniowie szkół z całego powiatu oraz mieszkańcy wzięli udział w przemarszu przez centrum miasta. W uroczystości ponownie włączyła się także Orkiestra Dęta Dobrynin wraz z grupą mażoretek.

Podkreślenie tolerancji i równouprawnienia


Marszowi towarzyszyły pomarańczowe akcenty, które symbolizują Dzień Godności. Pod Samorządowym Centrum Kultury, gdzie pochód miał swój finał, jego uczestnicy wypuścili do nieba balony.  Dalsza część uroczystości przeniosła się już do Domu Kultury, gdzie po oficjalnej części, na scenie prezentowały się grupy artystyczne.

-  Ten dzień ma przypomnieć społeczeństwu, że mieszkańcy z niepełnosprawnością stanowią jego znaczną część. Ma też skłonić do refleksji nad potrzebami, możliwościami oraz problemami i trudnościami w ich codziennym życiu. Jest to dzień, w którym szczególnie podkreślamy rolę tolerancji i równouprawnienia, a tym samym autonomię i podmiotowość. Chcemy pokazać, że żadna postać niepełnosprawności nie umniejsza osobie godności człowieka oraz wartości jego życia, pokazuje sens i istotę aktywności na rzecz osób z niepełnosprawnością z wykorzystaniem ich potencjału. Prawa tych osób, ich oczekiwania oraz dobro powinny stanowić życiowe wyzwanie – mówiła Regina Piechota przewodnicząca  Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Mielcu.

- Osoby z niepełnosprawnością chcą i mogą być rzecznikami swoich praw. Potrzebują w tym jedynie naszego wsparcia. Rodzina, szkoła, środowisko są odpowiedzialne za rozwijanie u dzieci i młodzieży poczucia godności. Na nas wszystkich spoczywa obowiązek, aby godność ta była szanowana i chroniona – dodawała Regina Piechota.Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 Jednakowe życie dla wszystkich

Patronat nad Dniem Godności objął prezydent Mielca Daniel Kozdęba. Jego zastępca Jan Myśliwiec wręczył osobom niepełnosprawnym klucz do miasta. – Ta uroczystość poświęcona jest budowaniu godności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Takie jest nasze życie, jakie nastawienie do ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy. Czasami patrząc na życie, niektórzy z nas stwarzają sobie same problemy, które w zasadzie patrząc na to co dzisiaj obserwujemy, to są problemy żadne bo można je bardzo szybko rozwiązać – mówił Jan Myśliwiec.

-  Podziwiam osoby, które pracują bezpośrednio z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie za ich trud, wysiłek, zaangażowanie i potężne samozaparcie, które daje energię do życia, działania i przełamywania stereotypów. O to w tym wszystkim chodzi, że to wspaniałe nasze życie, które toczy się na naszej ziemi, jednakowo toczyło się dla wszystkich – podkreślał prezydent Myśliwiec.

Starosta powiatu mieleckiego Zbigniew Tymuła podkreślał, że wsparcie dla osób niepełnosprawnych płynie z każdej strony.  – Chcę podziękować rodzicom i opiekunom tych dzieci za waszą pracę, trud, poświęcenie i dobre serce. Tym dzieciom i tej młodzieży trzeba pomóc. My jako samorząd staramy się pomagać i wspieramy was. Na ile nas stać, jeśli mamy środki – kierujemy wszystkie dla was. Tych środków ciągle jest mało. Staramy się o kolejne – powiedział Zbigniew Tymuła. Zwracał się też do rodziców. - Jestem z was dumny. Życzę wam uśmiechu, słońca. Wychowując takie dzieci, jest to wielkie poświęcenie. Dlatego życzę wszystkiego dobrego, wytrwałości i satysfakcji z tego co robicie.

„Nie pamiętajmy tylko jednego dnia”

- Jest to piękny odruch serca, który dopinguje osoby wychowujące naszą młodzież do jeszcze większego wysiłku. Raduje się serce, że można połączyć kilka grup, że idą szkoły, wojsko, policja – to jest przepiękne. Nie pamiętajmy jednak tylko jednego dnia – zaznaczała przewodnicząca centralnej komisji rewizyjnej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Maria Lisek-Zięba

Maria Lisek-Zięba wiele słów skierowała do rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. - To coś niesamowitego widzieć was z własnymi dzieciakami, z wózkami. Pamiętajcie, że to jest coś, w co wkładacie w rozwój, nie tylko własnego dziecka, nie tylko w siebie. Pan Bóg nigdy nie daje nam dźwigać czegoś, czego nie potrafimy unieść. Krzyż, który mamy, jest na miarę naszych możliwości, na miarę każdego z nas i on pozwala nam się rozwijać – powiedziała Maria Lisek-Zięba. -  Rozwój w placówce dzieci nie zależy tylko od pracownika. Ta praca musi być kontynuowana. Dziękuję, że potraficie się odnaleźć w społeczności, że potraficie pokazać swoją twarz, że potraficie wspólnie iść.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 


 Marszałek Władysław Ortyl do uczestników Dnia Godności skierował specjalny list.  - Obchody Dnia Godności są ważną okazją do pochylenia się nad stereotypami i próbą przełamania ich oraz pretekstem do dyskusji na temat problemów z jakimi borykają się niepełnosprawni, ich rodziny i bliscy. Nade wszystko dzień ten jest doskonałą sposobnością do aktywnych działań na rzecz osób niepełnosprawnych, na wyjście z cienia, ukazania swoich bolączek i radości, pokazania trudności, a zarazem bogactwa i różnorodności świata – pisał marszałek województwa podkarpackiego.

-  To nasze wspólne zadanie, aby rozbijać krzywdzące stereotypy oraz ułatwiać integrację społeczną dzieciom i dorosłym, którzy każdego dnia borykają się z wieloma barierami i ograniczeniami. To nasze działania pozwalają stworzyć atmosferę zrozumienia dla spraw ważnych dla niepełnosprawnych oraz zmienić społeczny odbiór ich problemów - dodawał Władysław Ortyl.

Statuetka Niepokonany dla Małgorzaty Wacławskiej

Tradycją Dnia Godności jest też wręczenie statuetki Niepokonany, wyróżnienia dla osób, które wspierają społeczność osób niepełnosprawnych. W tym roku otrzymała ją Małgorzata Wacławska, dyrektor Gimnazjum nr 2, która od wielu lat wspiera placówki Stowarzyszenia, udostępnia nieodpłatnie salę i sprzęt gimnazjum oraz umożliwia korzystanie z pomocy pracowników szkoły.

 – Jest mi niezmiernie miło za taką przyjemność jaka mnie spotkała. To co robimy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną rozwija przede wszystkim nas. Widząc ich hart ducha i to w jaki sposób cieszą się życiem, daje nam ogromną siłę w naszych zmaganiach. Te osoby biorą życie takie, jakim jest, cieszą się z niego i życzę wszystkim żeby taka radość się udzielała zawsze – mówiła Małgorzata Wacławska.

m


 

 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2017-05-24 17:51:52) prawda83

  dzieki pedros

  za oswiecenie oni jak nawiedzeni chyba co roku albo czesciej sprawdzaja ta syrene i kazdy mielczanin jest do tego przyzwyczajonony i mysli wyje aaa to pewnie pruba...gorzej bedzie jak zawyje a to nie bedzie pruba. Jak dla mnie taki ALARM jest bezuzyteczny!!!!

 • (2017-05-23 21:46:37) Pedros999

  Do prawda 83

  Dziś były próby systemów alarmowych w ramach ćwiczeń "Wisła 2017" i to z tego powodu,a nie z tego o czym piszesz. http://www.korso.plwww.hej.mielec.pl/miasto2/komunikaty2/art735,cwiczenia-wisla-2017-bedzie-proba-alarmowa.html

 • (2017-05-23 21:29:26) prawda83

  Syrena

  Przepraszam czy te obchody byly powodem do wlaczenia syreny alarmowej na caly Mielec dzis w godzinach popoludniowych?? Bo przez jakies 10 min nie wiedziałem o co chodzi i czy to jakis nalot i mam sie chowac czy katastrofa?? Takich sygnałow nie powinno sie naduzywac a TEN kto to zrobił powinien za to odpowiedziec

 • (2017-05-23 16:28:17) goldwing

  :)

  Brawa dla organizatorów i uczestników! Świetny pomysł na integrację:)

 • (2017-05-23 15:21:03) Mielecki

  Uważam, że w dzisiejszym świecie

  osoby z niepełnosprawnością intelektualną są najwartościowszymi członkami społeczeństwa, nikt nie ma tyle dobroci w sobie, chęci pomagania innym, wrażliwości na cudzą krzywdę co właśnie one. My wszyscy mianujący się "normalnymi" powinniśmy brać z nich przykład i uczyć się od nich. Wielkie brawa dla organizatorów, wielkie brawa dla uczestników. Oby ten dzień, dzięki takim akcjom rozciągał się na cały rok - tego życzę wszystkim. Serdecznie pozdrawiam :)

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Sierpień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!