Władysław Ortyl: Przepisy nie są naszym sprzymierzeńcem Reportaż, relacja, wywiad - HEJ.MIELEC.PL - wiadomości z Mielca i regionu: reportaże, wywiady, obszerne relacje / Miasto i Powiat / Reportaż, relacja, wywiad
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Reportaż, relacja, wywiadRozmowa z marszałkiem Władysławem Ortylem o problemie jakości powietrza w Mielcu i działalności firmy Kronospan.

- Panie marszałku, Urząd Marszałkowski ogłosił, że 20 marca odbędzie się rozprawa administracyjna dotycząca pozwolenia zintegrowanego dla firmy Kronospan. To będzie pewna nowość. Niektórzy pytają nas właściwie w jakim celu się odbędzie i co może przynieść?

- Kwestia czystości mieleckiego powietrza jest od kilku lat tematem wiodącym w Mielcu. Bardzo aktywnie angażują się w ten temat mieszkańcy. Zawsze podkreślałem, że doceniam to zaangażowanie. Przepisy zakładają taką możliwość, bo wszcząłem procedurę zmiany pozwolenia zintegrowanego dla firmy Kronospan, która daje możliwość przeprowadzenia takiej rozprawy i pozwala na udział społeczeństwa. Mamy nadzieję na liczną obecność, mamy już pierwsze sygnały, że mieszkańcy Mielca wezmą w takiej rozprawie udział i przekażą swoje uwagi oraz zastrzeżenia, których w publicznej przestrzeni jest bardzo dużo. Podkreślam, że jest to udział ważny, bo do zgłoszonych uwag od społeczeństwa Urząd Marszałkowski musi się odnieść w uzasadnieniu decyzji. Są to informacje o formie udziału społeczeństwa w postępowaniu oraz o tym, w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę i w jakim zakresie zostały uwzględnione zgłoszone przez stronę społeczną uwagi i wnioski.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 - Można się spodziewać, że będzie ich sporo.

- Na to liczymy. Jak wspomniałem trwa procedura zmiany pozwolenia zintegrowanego dla firmy Kronospan. To procedowanie trudne, bo firma słabo się z nami komunikuje. Przepisy także niestety nie są naszym sprzymierzeńcem, ale trzeba dodać, że są to przepisy europejskie. Konkluzje do tzw. BAT-ów czyli najlepszych dostępnych technologii, owszem nakładają na firmę konieczność modernizacji, ale już w zakresie emisji są łagodniejsze niż aktualne pozwolenie wydane przez Urząd Marszałkowski. My z kolei chcemy je jeszcze zaostrzyć. Stąd te rozmowy są trudne, ale mogę zapewnić po raz kolejny, że będziemy konsekwentni.

- Niektórzy chcą w ogóle zamknięcia firmy Kronospan…

- Chciałem raz jeszcze jednoznacznie podkreślić. Organem, który może wstrzymać działalność firmy jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, agenda  wojewody. W czwartek na sesję Rady Miejskiej w Mielcu zaproszona została zarówno pani wojewoda jak i dyrektor rzeszowskiego WIOŚ. Będzie to okazja do dodatkowych pytań. Urząd Marszałkowski proceduje przyznanie pozwolenia zintegrowanego, jest organem wyłącznie administracyjnym tzn. jeśli firma spełni określone prawem wymagania musi je dostać. Chcemy postawić warunek ciągłego monitoringu, chcemy jeszcze bardziej zaostrzyć emisję i to są warunki wydania pozwolenia zintegrowanego. Przedstawiliśmy je Kronospanowi prawie rok temu. W tym względzie liczymy też na wsparcie ministra środowiska. Chcemy zaprosić go do Mielca, żeby pokazać jak ten problem wygląda.

- Ostatni wywiad z panem odbił się głośnym echem. Kilka osób nie szczędziło panu cierpkich słów…

- Żadnych opinii nie należy lekceważyć, ale muszą one być oparte na prawdzie i kierowane do właściwych instytucji. Jestem politykiem, na takie elementy muszę być przygotowany. Natomiast moja najbliższa rodzina już stoi z dala od polityki i to również ją dotyka, a tak być nie powinno. Dostaję mnóstwo maili, smsów, niektóre ocierają się o… delikatnie mówiąc niezgodność z prawem. W kontekście są wybory samorządowe w tym roku, stąd zastanawiająca jest aktywność niektórych osób.

Natomiast ruch społeczny, który powstał z założenia jest apolityczny i taką działalność zdecydowanie popieram. Powtórzę raz jeszcze słowa, które dla niektórych były kontrowersyjne. Tak! Mielczanie mogą na mnie liczyć. Wszystkie decyzje jakie będę podejmował, będą stały na gruncie obowiązującego prawa. Tam gdzie uważamy iż trzeba je poprawić, zwróciliśmy się już do ministra środowiska. Akcja społeczna może nam w tym tylko pomóc. 29 marca temat czystego powietrza w Mielcu będzie omawiany podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Nie zwykłem o każdym kroku informować mediów i stawiać na forum publicznym. Może to trzeba zmienić. Bardzo proszę, aby ktoś kto szafuje negatywnymi hasłami najpierw przeanalizował kompetencje poszczególnych organów: prezydent, starosta, marszałek, wojewoda, WIOŚ, minister i wtedy formułował oskarżenia. Zgodzę się, że prawo w Polsce jest skomplikowane, przepisy nie zawsze są sprzymierzeńcem mieszkańców, ale nie stanowią ich samorządy. To zresztą temat na inną, szerszą dyskusję.       

hm


 

 

Komentarze
dodaj komentarz
 • (2018-03-18 19:29:06) rockybalboa

  panie Ortyl

  śmiech pusty mnie ogarnia, jak marszałek żali się na przepisy bo mu wiążą ręce i niewiele może. A rozmowy z firmą są TRUDNE. Od razu przypomina mi się rozmowa z paniami w jednej znanej instytucji które twierdziły, że nic nie mogą bo SYSTEM im nie pozwala. No cóż wybory idą, a mieszkańcy niech dobrze zagłosują i zdychają. Niemoc, bezradność, bezsilność, brak skuteczności, obietnice bez pokrycia, lekceważenie wyborców. Czy na prawdę jesteśmy u siebie?

 • (2018-03-18 12:42:13) MSW

  Piknig na Górce Cyranowskiej z osmoloną kiełbaską i piwkiem z trotami ?

  Piknig na Górce Cyranowskiej z osmoloną kiełbaską i piwkiem z trotami ? Co to za spęd jest organizowany ? protest powinien być na wszystkich drogach dojazdowych do Kronobyla !!A blokada powinna się zakończyć po po likwidacji tego Krono-Syfu z Mielca i posadzeniem trucicieli w kryminale .Część tych sprawców znajduję się w Parlamencie Europejskim którzy przyczyniają się do przenoszenia" toksycznych" firm z krajów zachodniej Uni do krajów z wschodu..Następnie na te kraje są nakładane kary za przekroczenie emisji !!To rządy PO i SLD-PSL odpowiadają za stan jaki teraz mamy.TYLKO BLOKADA KRONOSyfPANU POZWOLIŁABY NA ZŁAPANIE ODDECHU ŚWIEŻEGO POWIETRZA !!taki protest nie ma sensu bo zorganizowany przez Kronospan zdala i bezpiecznie od Firmy !Czyli możcie nas w d....pocałować !.

 • (2018-03-15 17:18:26) GallAnonim

  Jak przepisy nie są to niech nie obowiązują. Jak TK, konstytucja... oj staruszku staruszku. Get out.

 • (2018-03-14 23:12:47) kungpao

  @rewizorku

  "Krono musiało wybudować filtry"??! normalnie skandal, jak można firmę zmuszać do takich rzeczy!!! Taka ciemiężona przyjazna firma, rodzinna i z tradycjami. Przecież aż 20 lat upłynęło na beztroskim powtarzaniu bajeczek o parze wodnej, ekologii, zaangażowaniu, trosce, gdzie rzeczywistość jest chyba wszystkim dobrze znana. Nawet wam, ludzie z dymu. Choćbyście nie wiem jak wierzyli w niewinność biednej, gnębionej korporacji, to gdzieś na dnie serca wiecie, że 20 lat minęło bezkarnie i bez oglądania się na jakieś uciążliwości czy emisje. Bo po co. A jak inny płatny troll bekstrit pisze poniżej cyt. "czytałem o tej kronospanowej instalacji filtra" to najważniejsze w całej tej wypowiedzi jest sformułowanie "i MOŻE". "MOŻE" będzie poprawa. "MOŻE" cały czas będziecie się pilnować bo "MOŻE" ktoś to będzie przez jakiś czas sprawdzał. "MOŻE" nie będzie uciążliwości. "MOŻE" nie będzie pożarów, nieplanowanych emisji czy awaryjnych dymków. "MOŻE" system się sprawdzi. "MOŻE" to bzdury?

 • (2018-03-14 22:37:26) ~

  Zrobić im kontrolę paleniska

  Można też wysłać straż miejska na kontrolę czym pala w piecu😆 jak się da po prywatnych domach to dlaczego nie tam?

 • (2018-03-14 17:56:08) GallAnonim

  Pis kukiz

  Kukiz z PiSem zrobili sobie igrzyska na Melnoxie. Pis w totalnym odwrocie. Nic tylko pompują balonik Kukizowcom. Zaplecze intelektualne tej parti fo to nie są:)

 • (2018-03-14 17:55:25) Rewizor

  Hallo! Bohaterowie

  tak mocno pałający żądzą mordu na KRONO!!! Czy starcza wam odwagi do piętnowania prywatnie, sąsiada truciciela, tak twarzą w twarz? Kupą łatwiej, bo gówna nikt nie ruszy? Nie sądzę! Sąsiad zawsze może dać w mordę, skopać psa, albo zniszczyć auto! KRONO zaś, musiał wybudować filtry, a widocznie w łapę głównym pyskaczom nie dał!

 • (2018-03-14 17:35:06) Biedron

  Zrobić im kontrolę paleniska

  Można też wysłać straż miejska na kontrolę czym pala w piecu😆 jak się da po prywatnych domach to dlaczego nie tam?

 • (2018-03-14 17:30:05) Biedron

  A to przebrzydle przepisy...

  teraz siedzą na kominie i wyśmiewa się z Pana marszałka. Jak one tak mogą. Przestań pan p... i wraz z kolegami zrób pan coś i zmień przepisy. To nie przepisy zarządzają ludźmi tylko ludzie przepisami. Trzeba się porostu zabrać do roboty a nie szukać tematow zastępczych i zganiac na przeciwności losu. Bo zawsze można zastąpić przepisy i Pana wraz z kolegami.

 • (2018-03-14 12:23:16) Fifuś

  Most i wiadukt

  Dlaczego cisza o tym. Przeciaga pan sprawe z roku na rok. Podobnie kolej Hali sportowej tez nie chce pan dofinansowac...

 • (2018-03-14 12:21:22) bekstrit

  Ortyl

  Wszędzie jest problem z powietrzem. Kronospan jest jedną z zyliarda fabryk w Polsce. Pojedynczy regionalny polityk nic nie załatwi, więc nie ma się o co czepiać. Różnie firmy próbują dbać o środowisko, czytałem o tej kronospanowej instalacji filtra i może to będzie strzał w dziesiątkę. Lepsze to niż nic. W innych miastach też widziałem różne rozwiązania. Warto próbować, na wszystko znajdzie się sposób.

 • (2018-03-14 08:16:57) Wieśniak

  Zenek i Tynka znowu na linii. A gdzie Hinka i lala (czy jak im tam)? Zapomnieli hasel do kont czy sa na urlopie?

 • (2018-03-14 08:15:27) Consuela

  Żadnych kompromisów

  po dwudziestu latach systematycznego podtruwania tysięcy ludzi nie należy już prowadzić rozmów, trzeba doprowadzić do zamknięcia Kronobylca. Nie dajmy się ogłupiać, wszyscy na protest!

 • (2018-03-14 08:11:05) ABW

  Pytanie do broniących Krono

  Mam pytanie do tych , którzy tak usilnie bronią Krono i zmieniają tematy na inne tory np. O smogu z kominów itp. Ile Wam za to płacą? Dostajecie premie od każdego komentarza w tej Waszej cudownej firmie? 10 lub 20 zł za komentarz? Dla tych co bronią tej nic nie wartej firmy : powinni ustawić Was w szeregu, podłączyć rurki do komina i kazać Wam przez nie wdychać ten ryt który my musimy codziennie.. ciekawe jakie byłyby Wasze odczucia. Zamknąć tą firmę i na jej miejscu postawić 3 lub 4 inne firmy które zatrudnia więcej ludzi i nie będą tak psuć powietrza i środowiska..

 • (2018-03-14 07:36:20) Zawisza

  Do Jack Sparrow

  Nie po to my władze wybrali by nas nie broniła a marszałek jako osoba przy władzy ma większe pole do działania w naszym imieniu, proszę o czytanie tego artykułu ze zrozumieniem tekstu kronotrol się mi wyłania dowody dym z elektrowni Połaniec zanika za jakieś 8 km a dym z Melbourne widać aż po choryzont to co w nim jest znawca szanowny Pan raczej nie jest, czy ekspertem a czy 70 zawiadomienie do straży miejskiej nie wystarczy do wszczęcia slectwa czemu straż miejska nie wydała komunikatu że były interwencje zakończne mandatem , takie info było na hej mielec

 • (2018-03-13 21:52:29) gonzo77

  Krono ma swoje wtyki na grupach protestujących i ma kogoś do pisania tu komentarzy ale to dobrze bo to znaczy zę się boją :)

 • (2018-03-13 21:20:02) troc

  kronoludkowie

  krono zatrudnia tylko 1 osobę żeby robić tu sobie PR ,czy ma więcej osób, z tego co wiem to samo mają w Szczecinku.Pozatym jakby ekolodzy zablokowali tą decyzje to firma nie mogła by pracować ,kronoludkowie powinni o tym przecież wiedziec

 • (2018-03-13 20:54:22) GallAnonim

  Ruch społeczny

  Z tym ruchem społecznym i jego apolitycznością to byłbym ostrożny. Co tu w Mielcu robi fundacja ekologiczna z Białegostoku? Dla mnie dzisiejsza informacja o tych specjalisrach od blokad którzy nie wiedzą gdzie leży Mielec jest zagwostką. Za chwile bedzie dlaczego nie Świdnik tylko Mielec, dlaczego nie Forte tylko BRW... itp.... Powtarza sie historia .....deja vu....

 • (2018-03-13 20:30:12) diano

  Ludzie mają już coraz bardzie tego dość i wkrótce pożegnają nieudaczników od wójtów, prezydentów po marszałka.

 • (2018-03-13 17:02:06) Jack Sparrow

  Bardzo proszę pana Zawiszę aby złożył zawiadomienie do prokuratury.

  KAŻDY może. Masz chłopie dowody na popełnienie przestępstwa, to po co czekasz na Ortyla? Dawaj!!

 • (2018-03-13 16:25:00) Zenek3

  to jak

  przepisy nie są sprzymierzeńcem to trzeba wyżej iść. krono i mielec to nie jedyne miejsce w polsce gdzie jest problem z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem. ogólnie cała europa walczy o czyste powietrze, to jest problem globalny. trzeba przeciwdziałać ile się da, stąd instalacje w krono i różne tego typu rozwiązania. maj niedługo zobaczymy ile to da. jestem dobrej myśli.

 • (2018-03-13 16:19:04) Tynka

  smog

  A może by tak smogiem się zająć i przeznaczyć więcej pieniędzy na wymianę pieców? Ciepło się zrobiło i jakby od razu mniej ludzi marudzi na powietrze, więc może to jednak nie tylko Kronospan?

 • (2018-03-13 15:46:23) diphisli

  do Zawisza

  No właśnie, doszliśmy do takiej konkluzji, że to mieszkańcy zostali zmuszeni składać zawiadomienia i szukać wśród swoich śmiałków. Faktycznie, Panu Marszałkowi trzeba już chyba podziękować i poszukać odważnego reprezentanta. Jak widzicie, w sytuacjach podbramkowych jesteśmy sami jak palec i możemy liczyć tylko na siebie i swoje możliwości.

 • (2018-03-13 15:13:59) EMpek

  Przepisy

  Czyli to wina przepisów. Nie ma się co czepiać wszystkich firm skoro odgórnie są takie normy ustalone. Ostatnio gadali w sejjmie tylko o Kronospanie, a może trzeba było pomyśleć o jakichś odgórnych prawach dotyczących ochrony powietrza na całą Polske?

 • (2018-03-13 13:53:25) ~

  Trzeba wrócić do starej komunistycznej ideologi - "dajcie mi człowieka (truciciela) a paragraf się znajdzie". No chyba, że w Mielcu to truciciel rządzi i to on ustala zasady szukania paragrafów....

 • (2018-03-13 13:09:55) Zawisza

  Szanowny Panie Marszalku

  A co stoi na przeszkodzie by to Pan złożył zawiadomienie do wios o zanieczyszczeniu i nie legalnej emisji proszę trochę powagi w obecnym kraju zawiadomienie do prokuratury bardzo modne

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!