Powiat rozważy pozew przeciwko Regionalnej Izbie Obrachunkowej? Chodzi o pieniądze dla szkół Samorządy - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Miasto i Powiat / Samorządy
REKLAMA
     
REKLAMA

 

SamorządyRegionalna Izba Obrachunkowa zgłosiła zastrzeżenia do uchwały Rady Powiatu Mieleckiego określającej zasady kontroli wykorzystania i pobierania dotacji przez niepubliczne placówki oświatowe. Powiat naniósł już poprawki, ale jeśli to nie wystarczy, rozważa się zaskarżenie decyzji RIO.

Od 1 stycznia 2018 obowiązuje nowa ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która zasadniczo  zmieniła sposób naliczania dotacji dla placówek niepublicznych. W przypadku powiatu mieleckiego kwota ta jest niebagatelna – to ponad 11 milionów zł rocznie.

Choć Rada Powiatu podejmowała już uchwałę dostosowującą prawo lokalne do ustawy, Regionalna Izba Obrachunkowa zgłosiła do niej zastrzeżenia. Wątpliwości RIO pojawiły się w kontekście zapisów dotyczących kontroli wykorzystania i pobrania dotacji.

Z czym konkretnie nie zgadza się RIO?

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

– RIO zarzuca nam, że zbyt szczegółowo i daleko idąco ustalamy zasady kontroli. Z części zapisów już się wycofaliśmy, niemniej zarówno zarząd jak i pani skarbnik, jak i myślę państwo radni, stoimy na stanowisku, że przy przekazywaniu tak dużych pieniędzy publicznych do podmiotów niepublicznych powinniśmy dbać o to, żeby były one prawidłowo wykorzystane i rzetelnie rozliczone – mówi Andrzej Bryła, członek zarządu powiatu odpowiedzialny za oświatę.

- Postanowiliśmy się wycofać z niektórych zapisów, natomiast w dalszym ciągu chcielibyśmy dokonywać rzetelnej kontroli w zakresie rzeczywistego wykorzystania dotacji na uczniów rzeczywiście uczęszczających do tych szkół – dodaje.

Czy pójście na kompromis w kilku zapisach dotyczących kontroli wystarczy? Pewności nie ma. Gdyby okazało się, że RIO po raz kolejny zgłosi zastrzeżenia do uchwały podjętej przez Radę Powiatu, ta nie wyklucza wystąpienia na drogę sądową. - Tutaj trzeba byłoby to już rozstrzygać na drodze sądowej, co nie jest wykluczone w przypadku, gdyby już ten kształt uchwały nie został przez RIO zaakceptowany – powiedział Andrzej Bryła.

Co ciekawe – jak przekazuje członek zarządu – uchwałę z zapisami zaskarżonymi przez RIO bez problemów przyjął samorząd powiatu dębickiego. Jak można to zatem wytłumaczyć? - Niestety stanowiska regionalnych izb obrachunkowych rządzą się swoimi prawami – mówi Bryła.

- Izba, która obsługuje naszą radę i weryfikuje nasze uchwały ma bardzo rygorystyczne podejście do spraw. Na wszelkich szkoleniach, rozmowach czy konsultacjach okazuje się, że te zapisy – nawet te, które mieliśmy wcześniej – są jak najbardziej dopuszczalne – dodaje.

ks

 

 

Komentarze
dodaj komentarz
  • (2018-06-12 18:02:43) cypisek

    W kwestii..

    .. pieniędzy i ich rozliczania, narzucony rygor rozliczeń jest obowiązkowy.. Kropka.. I nie idźcie na żadne kompromisy, bo w przyszłości może się okazać, że zaczną WAM kwestionować rozliczenia i dopiero wtedy będą kłopoty, duże kłopoty.. A RIO będzie się cieszyć bo naliczy wam kary finansowe i z tego zgarnie premię za wykrycie niedociągnięć.. Panie Andrzeju.. nie ustępuj nawet o kropkę w uchwale... Prawo jest po Waszej stronie.. To Wy odpowiadacie za wydatkowanie pieniędzy a nie RIO...

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.

Ankieta

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!