Niepodległościowy test Radomyśla. To już trzecia edycja wydarzenia Społeczność - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Aktywni / Społeczność
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Ankieta

SpołecznośćW jaki sposób dokonany został podział Śląska Cieszyńskiego; który traktat kończył wojnę polsko-bolszewicką, gdzie planowano plebiscyty - to tylko niektóre z pytań III Radomyskiego Testu Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Burmistrza Radomyśla Wielkiego i Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Rywalizację wygrał Krystian Jasina z Żarówki.

Test, który odbył się w poniedziałek w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim przeprowadzony został w ramach obchodów 99. rocznicy powrotu Polski na mapy świata. - W tym roku ponownie zaproponowaliśmy radomyskiej młodzieży udział w teście dotyczącym historii naszego kraju z lat 1914-1922, a więc z czasów kształtowania się naszej państwowości, po 123 niebytu na mapach świata – mówi pomysłodawca i współorganizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

Piłsudski i granice

- Tegoroczny test dotyczył głównie postaci Józefa Piłsudskiego z racji 150. rocznicy urodzin Marszałka i obchodzonego właśnie Roku Piłsudskiego, a także kształtowania granic II RP. Stąd wśród pytań nie zabrakło tych dotyczących najważniejszych postanowień wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu; plebiscytów, powstania wielkopolskiego i powstań śląskich, czy wojny polsko-bolszewickiej. Przydała się też wiedza o tym w jaki sposób dokonany został podział Śląska Cieszyńskiego między Polskę a Czechosłowację; który z traktatów kończył wojnę polsko-bolszewicką, która formacja uczestniczyła w bitwie pod Kostiuchnówką. W sumie uczestnicy testu musieli odpowiedzieć na 24 pytania – dodaje Krzysztof Babiarz.

Czytaj dalej pod reklamą ↓

 

 Laureaci

Najlepiej z III Radomyskim Testem Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” poradził sobie Krystian Jasina (Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim), który na 30 możliwych punktów zdobył 24 i w nagrodę otrzymał tablet i zestaw gadżetów. - Jestem bardzo zaskoczony, że wygrałem. Oczywiście przed testem się przygotowywałem, trochę wiedzy zdobytej w szkole też posiadałem, ale nie sądziłem, że zwyciężę. Udział w tych zmaganiach to fajna sprawa, tym bardziej że można wygrać ciekawe nagrody. Tablet na pewno się przyda – powiedział zwycięzca.

Drugie miejsce zajęła Weronika Wałęga z Radomyśla Wielkiego (Gimnazjum Publiczne w Radomyślu Wielkim), a trzecie Łukasz Kmieć z Janowca (ZS). W gronie laureatów znaleźli się także zdobywcy czwartego miejsca: Wiktoria Wałęga z Radomyśla i Tomasz Siembab z Dulczy Małej (GP) oraz Norbert Ratusiński z Radomyśla (ZS).- Dziękuję za udział w teście wszystkim uczestnikom. Naprawdę warto poznawać historię naszego kraju. Gratuluję zwycięzcy i pozostałym laureatom – powiedział wiceburmistrz Stanisław Lonczak, który wraz z dyrektorem ZS Stanisławem Prygą i Krzysztofem Babiarzem wręczali nagrody.

Podziękowania dla fundatorów nagród

W tym miejscu należą się podziękowania fundatorom, którzy je przekazali. Przede wszystkim burmistrzowi Józefowi Rybińskiemu za ufundowanie nagrody głównej, a także rzeszowskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej za gry edukacyjne i książki, IPN-owi, Muzeum Regionalnemu w Mielcu, oraz wydawnictwom Prószyński i S-ka, Erica i Rebis, które przekazały książki o tematyce historycznej.

Podziękowania należą się także dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół, którzy włączyli się w przeprowadzenie testu oraz jego urozmaicenie poprzez prezentację i wystawę poświeconą Józefowi Piłsudskiemu.m

 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Wrzesień

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!