Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa także w OREW. „Będziemy świętować w sposób symboliczny” Społeczność - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Aktywni / Społeczność
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Ankieta

Społeczność

PSOUU Koło w Mielcu włącza się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. - Zespół Downa, podobnie jak inne przyczyny niepełnosprawności intelektualnej, to nie choroba. Poprzez symboliczne obchody tego święta, pragniemy wyrazić potrzebę szerzenia idei integracji społecznej osób z Zespołem Downa, a tym samym niepełnosprawnych intelektualnie w naszej społeczności lokalnej – przekazuje Ewelina Mucha-Zawierucha z mieleckiego OREW.

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych, w Polsce od 2006 r. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. Inauguracja obchodów WDSD odbyła się w Singapurze 21 marca 2006 roku. Organizatorem była angielska organizacja Down's Syndrome Association (DSA). Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca - oznacza dodatkowy, III, chromosom 21.

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej  wady genetycznej - zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą właśnie wadą genetyczną i integracja z nimi.
 
Zespół Downa to nie choroba!

Zespół Downa, podobnie jak niepełnosprawność intelektualna, to nie choroba. Nie poddaje się zatem leczeniu. Terapią objęte są natomiast skutki tego syndromu. Zespół Downa jest zaburzeniem genetycznym, który polega na obecności trzech – zamiast dwóch – kopii chromosomu 21 w komórkach.

 

 


Dodatkowy chromosom 21 (lub jego fragment) może być obecny w każdej komórce organizmu lub tylko w ich części. Zespół Downa to zatem nie choroba. Można jednak pomagać osobom z Zespołem Downa poprzez integrację w społeczeństwie, systematyczną terapię wspierającą rozwój, przystosowanie do codziennych czynności, rozwijanie umiejętności i pasji. Osoby z Zespołem Downa oprócz charakterystycznych cech wyglądu zewnętrznego i specyficznych problemów zdrowotnych, mogą prezentować różny stopień niepełnosprawności intelektualnej, ze względu na nadmiar białek zapisanych w genach na chromosomie 21, który powoduje zaburzenia w rozwoju. Opóźnienia te są widoczne w szczególności w rozwoju mowy i pamięci.

Jak włączyć się do akcji?

- W Placówkach PSOUU Koło w Mielcu świętować 21 marca będziemy w sposób symboliczny, poprzez założenie trzech skarpetek (ze względu na 3 chromosomy w 21 parze, które występują w zespole Downa) – przekazuje Ewelina Mucha-Zawierucha z OREW Mielec. - Skarpetki mogą być kolorowe i rzucające się w oczy oraz poprzez ubrania w kolorze granatowym i czerwonym, czyli kolorach przewodnich dla ŚDZD.

- Zachęcamy do przyłączenia się do akcji i wspierania, choćby w ten  wraz z nami idei integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie, w tym w szczególności osób z Zespołem Downa w naszej społeczności lokalnej – dodaje.

Czytaj także:
W sobotę 22 marca w Specjalnym Ośrodku Szklono-Wychowawczym w Mielcu, odbędzie się spotkanie dzieci z zespołem Downa i ich rodziców - w ramach dnia chorych z zespołem Downa


k

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!