Nowe prawo budowlane i jego zastosowanie przy budowie altany ogrodowej Porady prawne - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Prawnik / Porady prawne

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Porady prawne

Dowiedz się kiedy możesz mieć problem decydując się na postawienie altany we własnym ogrodzie.

Decydując się na postawienie altany ogrodowej rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czy nie powinniśmy mieć na nią pozwolenia. Altana ogrodowa jest bowiem bardzo często traktowana jako element tak zwanej małej architektury. W przeważającej większości przypadków rzeczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by zafundować sobie altankę ogrodową. Warto jednak wiedzieć kiedy możemy mieć z nią problem.

Czym jest mała architektura ogrodowa?


Terminem małej architektury określa się niewielkie obiekty – tak stanowi prawo budowlane. Do obiektów tych zaliczymy:

•    elementy służące wypoczynkowi, takie jak fontanny, posągi,

    obiekty kultu religijnego – kapliczki, figury,

    obiekty rekreacyjne – huśtawki, drabinki, śmietniki, piaskownice.

W żadnej z tych kategorii nie mieści się altanka ogrodowa. Jest ona obiektem dużym, i jako taka objęta jest pewnymi regulacjami.Kiedy nie możemy postawić altany w naszym ogrodzie?

Prawo budowlane jasno wskazuje, w jakich przypadkach można postawić altanę ogrodową bez konieczności zgłaszania tego faktu. Jeśli nasza altana nie przekracza wymiarów podanych w stosownej ustawie – możemy wstawić ją do ogrodu.

Zgłoszenia natomiast wymaga altana, która:

•    ma powierzchnię większą niż 25 m kwadratowych, a działka
     znajduje się na terenie miasta,

    ma powierzchnię większą niż 35 m kwadratowych,
 
    a działka umiejscowiona jest poza terenem miejskim,

    wysokość altany przekracza 5 m przy dachu stromym,

    wysokość jest większa niż 4 metry przy dachu płaskim.

Jeśli planowana przez nas altana ogrodowa przekracza któryś z tych wymiarów – fakt jej postawienia powinniśmy zgłosić w starostwie powiatowym lub prezydentowi miasta.Procedura

Inwestor zobowiązany jest zgłosić zamiar postawienia altany przekraczającej dozwolone wymiary. Następnie powinien on odczekać 30 dni na ewentualny sprzeciw. Jeśli w powyższym terminie nie dostaniemy odmowy na piśmie – możemy rozpoczynać budowę altanki.

Pamiętajmy, by nie ignorować naszych obowiązków w tym względzie. Brak stosownych dokumentów i pozwolenia na budowę może skutkować kontrolą oraz kara pieniężną. Stwierdzenie samowoli budowlanej może także przynieść ze sobą decyzje o rozbiórce domku ogrodowego. Uchronić nas przed tym może wniesienie tak zwanej opłaty legalizacyjnej. Wynosi ona aż 5000 złotych, warto więc zawczasu dopilnować wszelkich formalności.

Niestety zasada „wolnoć Tomku w swoim domku” nie znajduje zastosowania w przypadku altan ogrodowych. Aby uniknąć niepotrzebnych formalności wystarczy jednak postawić domek o odpowiednio małych wymiarach.Gotowe altany ogrodowe, bez koniecznośc załatwiania formalności znajdziecie na www.produktyogrodowe.pl

HejPrawnik wyjaśni

Porady prawne portalu hej.mielec.pl!

Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, wyjaśnienia prawnych zawiłości!

Porad prawnych udziela:

Radca prawny Paweł Martyński
Kancelaria Radcy Prawnego „TEMIDA”
ul. Sienkiewicza 1

39 – 300 Mielec
tel. ( 17) 77 33 270
kom. 66 997 86 30
www.kancelaria.mielec.pl


 

Porady prawne

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 

REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!