Stal Mielec kontra Real Madryt. Zapomnieć nie można. Piłka nożna - Hej.MIELEC.pl - Wiadomości Zdjęcia Ogłoszenia Firmy / Sport / Piłka nożna
REKLAMA
     
REKLAMA

 

Menu

Dodaj INFO

 

Pisz, fotografuj, nagrywaj! I wysyłaj informacje do portalu! 

ZOBACZ JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ

 

 

 

 

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi informacjami.

Ankieta

Piłka nożna

Stal - Real w Mielcu....

15 września 1976 roku w I rundzie Pucharu Europy Stal Mielec zagrała na Solskiego z wielkim Realem Madryt.

Mielczanie, Mistrz Polski, mieli pecha trafiając już w na początku rozgrywek na legendarny, galaktyczny Real. Ale też nikt Stali wtedy nie skazywał na porażkę. Wszak sezon wcześniej Stal dotarła do ćwierćfinału Pucharu UEFA, gdzie odpadła po zaciętej rywalizacji z Habmurgerem SV, remisując na wyjeździe 1:1, w Mielcu przegrywając 0 do 1. Ten wyczyn przeszedł już do historii polskiej piłki, od tego czasu żaden polski klub nie zaszedł tak wysoko w tych rozgrywkach, które rok temu zostały zamienione na Ligę Europejską.

W dniu  meczu z Realem nawet syreny WSK zawyły wcześniej by wszyscy mogli zdążyć na mecz, a widzów podobno było 40 tysięcy. Ci, którzy na stadionie być nie mogli nastroili radioodbiorniki, włączyli telewizory. To było chyba największe sportowe wydarzenie w Mielcu w historii, bo częściej się wspomina ten mecz niż dwa tytuły Mistrzów Polski, które przecież Stal ma na swoim koncie.

Piłkarska Polska zazdrościła Mielcowi Stali, zazdrościła tego spotkania i działacze PZPN zablokowali możliwość gry w tym meczu Andrzejowi Szarmachowi, który przeszedł do Stali z Górnika Zabrze.

Tuż przed spotkaniem nad Mielcem przeszła nawałnica, szybko robiło się ciemno. Jupiterów przy Solskiego jeszcze nie było, dlatego końcówka meczu rozgrywana była niemal w ciemności. Telewidzowie nie mogli zobaczyć tego, co się działo na murawie.

Mielczanie zamierzali zagrać „na zero” z tyłu, plan był by wygrać 2 do 0. Ale już w siódmej minucie meczu Stal straciła bramkę. Gra się zaostrzyła, Real znakomicie się bronił, podenerwowana Stal zapomniała o taktyce przedmeczowej. Po przerwie wielki Vicente Del Bosque zdobył drugą bramkę dla Realu.  Mielczanie jednak nie zamierzali oddać pola Realowi. Im dłużej trwał mecz, tym byli groźniejsi. W 74-tej minucie bramkę zdobył Sekulski. A okrzyk radości po tym golu niósł się ponoć daleko po okolicy Mielca. Na wyrównanie zabrakło czasu.

Na rewanż do Hiszpanii, mecz został rozegrany w Walencji, Stal jechała z myślą o odrobieniu niewielkiej straty. Mielczanie znów udowodnili,  że „Królewskich” się nie boją. Walczyli jak równy z równym, przegrali jednak minimalnie 0 do 1. Ten mecz został rozegrany 29 września.

Dziś Stal jest w III lidze, a potyczki z Realem obrosły w legendę. Wycinki prasowe i pamiątki z tej rywalizacji zajmują honorowe miejsce w Muzeum Stali. Odwiedzający to miejsce z niedowierzaniem się im przyglądają. Honorowe miejsce w gablocie zajmował zegarek na rękę, jaki wiceprezesowi Stali Edwardowi Kazimierskiemu podarował prezes Realu Santiago Bernabeu. Kazimierski przekazał zegarek do Muzeum i pewnie można by było go tam oglądać do dziś, gdyby nie jakiś pseudokibic, który w 2006 roku włamał się do pomieszczeń klubu i ukradł także zegarek Bernabeu. Teraz jest tam puste miejsce, sprawcy i zegarka nie udało się odnaleźć.

W Stali przeciw Realowi zagrał Henryk Kasperczak, kilka lat temu, gdy był trenerem Wisły Kraków ponownie zmierzył się z wielkim Realem. 33 lata temu Stal Mielec była wielka. 13 lat temu Stal Mielec spadła z Ekstraklasy. Polonia Warszawa kiedyś czekała aż 41 lat na powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej, gdy z niej spadła w latach 50-tych. Kiedy wróci Stal?

1976 rok, I runda Pucharu Europy.


Stal Mielec – Real Madryt 1:2     15.09.1976, Mielec
Bramki: Sekulski 74 – Santillana 7, Del Bosque 52

Stal: Zygmunt Kukla - Krzysztof Rześny, Marian Kosiński, Edward Bielewicz, Witold Karaś, Włodzimierz Gąsior (46 Edward Oratowski), Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Zbigniew Hnatio, Jerzy Krawczyk, Ryszard Sekulski. Trener: Edmund Zientara

Real: Miguel Angel Gonzalez Suarez - Gregorio Benito Rubio, Juan Cruz Sol Oria, José Antonio Camacho Alfaro, José Martinez Sanchez Pirri, Vicente Del Bosque Gonzalez, Henning Jensen, Paul Breitner, Carlos Alonso Gonzalez Santillana (86 Francisco Javier Alvarez Uria), Manuel Velazquez Villaverde, Carlos Alfredo Guerini Lacasia. Trener: Miljan Miljanić    

Widzów: 40 000

Sędzia: Eriksson (Szwecja)    


Real Madryt  – Stal Mielec    1:0     29.09.1976, Walencja
Bramka: Pirri 64    

Stal: Zygmunt Kukla - Krzysztof Rześny, Marian Kosiński, Edward Bielewicz, Witold Karaś, Włodzimierz Gąsior (46 Edward Oratowski), Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Zbigniew Hnatio, Jerzy Krawczyk, Ryszard Sekulski. Trener: Edmund Zientara    

Real: Miguel Angel Gonzalez Suarez - Francisco Javier Alvarez Uria, Gregorio Benito Rubio, Juan Cruz Sol Oria, José Antonio Camacho Alfaro, Vicente Del Bosque Gonzalez, Henning Jensen, José Martinez Sanchez Pirri, Manuel Velazquez Villaverde, Carlos Alonso Gonzalez Santillana, Carlos Alfredo Guerini Lacasia. Trener: Miljan Miljanić

Widzów: 40 000

Sędzia: Kitabdjian (Francja)


hej
 

Komentarze
dodaj komentarz

Zapoznaj się z regulaminem portalu hej.mielec.pl. Poznaj swoje prawa i obowiązki.
Sprawdź zasady publikowania komentarzy, postów na forum. Dowiedz się jak zgłaszać wnioski i uwagi.
CZYTAJ WIĘCEJ – REGULAMIN PORTALU HEJ.MIELEC.PL!

 

 

 

Użytkownik, publikując swoje informacje, komentarze i opinie na Forum hej.mielec.pl, czyni to wyłącznie na własną odpowiedzialność. HEJ.MIELEC nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl.
Niedopuszczalne jest umieszczanie treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, czy też naruszających w innych sposób zasady współżycia społecznego.
Niedopuszczalne jest wielokrotne publikowanie powtarzających się wątków w tych samych lub różnych działach.
Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi naruszających prawa autorskie, znaki towarowe lub inne prawa podmiotowe jakichkolwiek osób trzecich, ani zachęcających do zakupu lub korzystania z nielegalnego oprogramowania. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi mających charakter pomówienia, bezpodstawnej sugestii popełnienia przestępstwa, nawołujące do łamania prawa. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi rażąco naruszających netykietę, zasady pisowni języka polskiego. Niedopuszczalne jest publikowanie wypowiedzi niezwiązanych z tematem dyskusji w Forum lub komentowanym artykułem. Niedopuszczalne jest zamieszczanie w treści wypowiedzi danych kontaktowych swoich, osób trzecich, firm oraz adresów stron internetowych, adresów poczty e-mail, numerów z komunikatorów etc. Niedopuszczalne jest podejmowanie świadomych działań na szkodę portalu, wydawcy, członków zespołu redakcyjnego.
Niedopuszczalne
jest również umieszczanie przez Użytkowników na Forum hej.mielec.pl przekazów reklamowych.

 

Facebook

 


REKLAMA

 

REKLAMA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Lipiec

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter

Chcesz byś powiadamiany o nowościach w serwisie? Zapisz się na nasz newsletter.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację REGULAMINU KORZYSTAMY Z COOKIESCopyright HEJGRUPA sp. z.o.o. 2007-2018Wszystkie prawa zastrzeżoneRealizacja: ideo Powered by: CMS Edito WYDAWCA portalu: HejGrupa - 39-300 Mielec, ul. Szafera 33Redakcja: info@hej.mielec.pl Biuro: biuro@hejgrupa.plRegulamin portalu: https://www.hej.mielec.pl/portal/politykaREKLAMA: https://www.hej.mielec.pl/reklama
PORTAL HEJ.MIELEC.PL JEST ZAREJESTROWANYM TYTUŁEM PRASOWYM!